Херсонський краєзнавчий музей презентував незвичайний експонат (фото)

  1. Головна
  2. Культура
  3. Херсонський краєзнавчий музей презентував незвичайний експонат (фото)
КультураПодіїХерсон
Перегляди: 413

3 травня встановлено свято незвичайної ікони, яка має назву «Печерська Богоматір з предстоящими Антонієм і Феодосієм». Список з цього образу можна побачити в експозиції Літмузею.

Зацікавившись історією виникнення такого іконографічного сюжету, ми дізналися про особливі події та легенди пов’язані з оригінальною іконою. За переказами написана вона була преподобним Аліпієм Печерським. Чернець-ізограф Києво-Печерського монастиря Аліпій або Алімпій (1050–17.08.1114) набув слави серед своїх сучасників написанням чудотворних ікон.

Вважається, що «Печерська Богоматір з предстоящими Антонієм і Феодосієм» найдавніша зі збережених ікон київської школи. На ній зображено Богородицю, яка сидить на троні, тримаючи на колінах Богонемовля. Праворуч від трону стоїть засновник Києво-Печерського монастиря Антоній Печерський, зліва — ігумен Києво-Печерського монастиря і автор повчань Феодосій Печерський. В руках вони тримають сувої.

У Києві ікона Богоматері вважалася святинею Успенського собору Печерського монастиря і вже в ті часи стала відома своїми чудесами. Ікона має і другу назву – Свенська, виникнення якої пов’язане з цікавою історією. У 1288 році чутки про чудодійність образу дійшли до чернігівського князя Романа Михайловича, який, перебуваючи у Брянську, раптово осліп.

На прохання князя, ікону відправили до нього човном по Десні у супроводі священика. Але вранці перелякані супроводжуючі побачили, що ікона зникла. Знайшли її між гілками дуба на горі на березі річки Свена. Звістка про це дійшла до князя Романа; його привели до ікони пішки. Князь гаряче молився і обіцяв побудувати на цьому місці монастир, віддавши йому усі землі, які побачить з гори. Після молитви князь почав прозрівати.

На пам’ять про цю подію на горі побудували храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці, а ікона отримала подвійну назву Свенська-Печерська. Чудодійний образ з того часу ніколи не повертався до України. Оригінал ікони зберігається у Третьяковській галереї. Численні списки ікони прикрашають церкви і за переказами мають такі ж властивості до зцілення, як і оригінал!

Поява ікони в колекції музею залишається загадкою. Ми знаємо тільки, що вона знаходилася у Херсонському музеї ще до Другої Світової війни. Під час окупації Херсона частина музейної документації була знищена, а разом з нею і «легенди» багатьох експонатів.

Будьте здоровими, дізнавайтесь щось нове щодня і до зустрічі в музеях!

Автор Вікторія Мусійко

Tags: , , ,

Тобі також сподобається:

В Херсоне сегодня чествуют имя талантливого земляка (фото)
В Херсоне отремонтируют улицу в районе железнодорожного вокзала

Останні новини

Меню